piatok, augusta 03, 2018 Košice, Slovensko

O plánovaní a diároch

Diáre boli vždy mojím "must have". Každý rok som mala iný, niekedy aj dve. Moji známi vedia, že kedykoľvek niekam idem, mám svoj "planner" so sebou a takmer každú hlúposť si tam značím. No má to aj svoje pozitíva, o ktorých by som vám dnes povedala trochu viac.


Takto na úvod by som rada prebrala výhody a možno i nevýhody plánovania, s ktorými sa človek stretne.

Ako hlavnú výhodu beriem určite prehľadnosť, kedy si viem okamžite pozrieť plány na každý deň v prípade, že niekto navrhne výlet, stretnutie alebo inú udalosť. Nemusím premýšľať čo kedy robím, ale jednoducho otvorím diár a okamžite vidím, kedy mám čas.Druhou výhodou je, že moja kreatívna "dušička" celkom plesá, keď si môžem udalosti zapísať, pripraviť si rozpis a plány na ďalšie dni, poprípade týždne a mesiace.

Jednou z hlavných výhod pre mňa je prehľad sviatkov, narodenín a menín. V mojom momentálnom diári nemám rozpísané sviatky a meniny, no nemám najmenší problém dopísať si ich.


To, že mám všetko na jednom mieste je pre mňa hlavný dôvod investície do diára. Či už vyššie spomínané sviatky, prácu, alebo aj školské povinnosti, zápočty a skúšky.

Nevýhodou je to, že sa diár môže niekde stratiť. Zatiaľ sa mi to nestalo, no je možné čokoľvek a prísť o všetky veci nemusí byť dva krát príjemné.

Čo sa týka samotného diára, využívam Kalendár od Google, kde si zapisujem tie najdôležitejšie udalosti, rozvrh hodín a narodeniny. Následne s ročnou pauzou mám už druhý diár z Bershky, ktorý je môj svätý grál. Obdivujem to, aké pekné dizajny každý rok vymyslia, i keď sú v niektorých častiach trochu infantilnejšie na môj vek. Našťastie mi to ale vôbec nevadí, nakoľko tohtoročný dizajn im veľmi vyšiel.Ďalej som od mojej milovanej spolužiačky (a už aj kolegyňky) Evky dostala nádherný "Weekly Planner", teda týždňový prehľad, ktorý je nedatovaný. Doň si iba minimalisticky zapisujem dôležité udalosti a ostáva na mojom stole.

Výhodou takéhoto nedatovaného diára je určite to, že môžem začať kedykoľvek, no stále uprednostňujem datované, nakoľko sa mi často krát nechce vypisovať jednotlivé dátumy a zopár krát sa mi už stalo, že som sa v nejakom dni pomýlila. Viem, že sú to malichernosti, no na organizačných veciach si dávam vážne záležať.Čo si do diára zapisujem ?
Všetko a každú hlúposť. Takzvané debilníčky mi vždy pomáhali, nakoľko mám pamäť akváriovej rybičky. Od potreby vysávania bytu až po výročie rodičov mám zapísanú vážne každú udalosť a neviem si to vynachváliť.

Začiatkom diára je pre mňa zapísanie narodenín rodiny, vzdialenej rodiny, blízkych priateľov a nakoniec aj ostatných ľudí, ktorým chcem zablahoželať. 

Následne si zaznačím meniny, poprípade nosím v "kapsičke" na konci diára hárok so všetkými menami, kde mám vyznačenú rodinu, priateľov a známych.

Ďalšou dôležitosťou je zapísanie práce, dôležité termíny, školské udalosti a všetky voľná a prázdniny a vlastne všetko, čo si zapísať potrebujem. Každý výlet, každé kávičkarenie.Plánovanie ma naučilo fungovať ešte o trochu viac usporiadane a neviem si to vynachváliť. Nezabúdam na stretnutia, na sviatky mojich blízkych ľudí a konečne sa mi darí dodržiavať deadline-y.

Ak zvažujete kúpu akéhokoľvek diára, určite do toho choďte a verte, že to stojí za to a plánovanie môže zmeniť mnoho vecí. Zo začiatku to môže byť únavné, nudné a zbytočné, no časom sa z toho stane pozitívna a výhodná samozrejmosť. Za diár sa nebojte priplatiť, pretože vám vydrží celý rok (poprípade od Augusta do Decembra nasledujúceho roku ako diár, ktorý momentálne mám).

V prípade, že diár vlastníte a používate, napíšte do komentára odkiaľ ho máte a ako dlho si už takto organizujete čas.

S láskou,
Tori ♡

4 komentáre

  1. Wou ďakujem za užitočný článok .. dneska budem mat cestu okolo bershky tak sa pozriem či tam ešte nejaký ostal pre mna :)

    OdpovedaťOdstrániť
    Odpovede
    1. Ja ďakujem za ďalší krásny komentár ! :) Skús keď tak ešte aj Stradivarius omrknúť, je možné že ešte majú diáre :)

      Odstrániť

Latest Instagrams

© s láskou, torilinka ♡. Design by FCD.