utorok, decembra 25, 2018 Košice, Slovensko

Ako zo svojho blogu urobiť pastvu pre oči ? #1


Síce nie som veľká odborníčka či dizajnérka, vždy som bola rada, keď môj blog vyzeral dobre. Možno trochu príliš ružovo, možno infantilne, no vždy som na dizajn dostávala relatívne pekné slová. Viem, že ma sleduje mnoho začínajúcich blogeriek, ktoré možno nie sú úplne 100% zdatné s prácou v Bloggeri, nahadzovaním šablón a celkovo, s technickou stránkou blogu.Textová úprava

Zarovnanie ?
Áno, znie to úplne bizarne, no aj na tom treba niekedy popracovať. Ideálom je, ak je text zarovnaný doľava, teda ako keď čítame knihu. Nie na stred a ani doprava. Takto sa čitateľovi číta text oveľa prirodzenejšie.

Kurzíva, podčiarknuté, či hrubé ?
Písanie ma naučilo, aby text nevyzeral jednoliato. Kúzlom toho všetkého je dávať nahrubo text, ktorý je kľúčový, alebo dôležitý. Kurzívu dávam už len kvôli tomu, pretože som puntičkárka a hrubé obyčajné písmo sa mi príliš nepáči. Áno, viem, že na blogu cez počítač mi hrubý font nezobrazuje, len cez mobil, no som v štádiu riešenia tohto problému. :)

Veľkosť ?
Ideálom je pre mňa, ak na písmo vidím z primeranej diaľky od môjho notebooku, teda približne 50 cm. Vtedy písmo nastavujem približne na veľkosť 12/14, tak ako písmo vo Worde. V mobile mi ho hodilo automaticky podľa šablóny, no je trochu väčšie a mne osobne vyhovuje viac.

Farba ?
Ak máte šablónu zakúpenú, no už aj pri niektorých free verziách je možné meniť farbu písma. No neviem či je tak podstatné niečo meniť. Držím sa hlavne čierneho/tmavošedého písma, ktoré vidno aj pri nižšom jase. Ružové, červené či modré písma môžu akurát tak unavovať oči. S tým súvisí aj pozadie blogu, ku ktorému sa však dostanem.

Článok

Názov
Myslím, že ten vysvetľovať veľmi netreba. Hlavné je, aby bol výstižný a pútavý. Zavádzajúce či klamlivé nadpisy by som vynechala, nakoľko v dnešnom desaťročí je už všetko klamstvo nesmierne poburujúce. 

Fotografie 
Je najlepšie nastaviť ich na pôvodnú veľkosť, teda ak pridáte fotografiu do článku, po kliknutí na ňu sa ti zobrazí ponuka pre fotografiu spolu s možnými veľkosťami či zarovnaním. Najvhodnejšie je teda zarovnanie na stred, pôvodná veľkosť a do popisu uviesť buď autora fotografie alebo produkt či miesto na fotografii. Alebo akýkoľvek popis chcete, no logicky by mal byť "k veci".

Lišta s možnosťami úpravy fotografie

Prerušenie prechodu
Niektoré šablóny to zvládajú aj bez prerušenia, no v krátkosti vysvetlím o čo ide. Prerušenie prechodu je malá ikonka zlomenej stránky v hornom paneli (na prvej fotografii pod týmto odsekom, vedľa ikonky smajlíka). Ideálne je vložiť toto prerušenie za úvodný text, prípadne prvú vetu článku a oddeliť ho jedným prázdnym riadkom od textu (enter-om). Robí sa to preto aby ti na domovskej stránke neukázalo hneď celý text, ale iba určitý výsek, tak ako to vidíš na druhej fotografii pod týmto odsekom.

Prerušenie prechodu

Ako vyzerá prerušenie prechodu v praxi


Šablóna blogu
Keď som s blogom začínala, brala som si šablóny zo stránky Gooyaabitemplates kde si vieš nájsť pekné, minimalistické šablóny. Neskôr som sa však dostala na Etsy, odkiaľ som si za približne 5€ kúpila dve plné šablóny, ktoré si môžem takmer akokoľvek upraviť, či už ide o počet líšt, farieb, rozloženia. Takto mi to vyhovuje najviac. Link na ne tu nedám, nakoľko je lepšie ak si vyberieš niečo čo sa páči tebe. A platí staré známe - keď hľadáš, nájdeš. :)

Farby blogu
Znie to ako klišé, no biely background a čierny text je overená klasika. Ja ako nositeľ okuliarí neviem predýchať tmavé pozadie a svetlý text a ak už chce niekto urobiť po svojom, lepšie je pastelové alebo extrémne svetlé farebné pozadie. 

Zdroj : Pinterest
Font blogu
Toto je úplne individuálna záležitosť, no najlepšie je zvoliť si font, ktorý znesie našu ľubozvučnú slovenčinu a všetky jej dĺžne, mäkčene a vokáne. Či si zvolíš Times New Roman, Century Gothic alebo Calibri, vždy si skontroluj, aby ti akceptoval náš jazyk.

Taktiež, najlepšie je používať fonty, ktoré sú čo najviac jednoduché. Písané fonty, kaligrafické či okrasné môžu blogu skôr ublížiť, a sú na tom horšie s čitateľnosťou.

Kontrola článku
Samozrejme, nie vždy funguje všetko na 100% a gramatické chyby a preklepy sa prihodiť môžu, no vždy pri písaní textu si vieš vedľa políčok "Publikovať, Uložiť" kliknúť na políčko "Ukážka" a zobrazí sa ti, ako by tvoj článok vyzeral v prípade publikácie. Takto môžeš vychytať všetky muchy.

Nastavenia príspevku
Je na tebe, či chceš aby tvoj článok bol označený menovkou, naplánovaný na konkrétny čas, s trvalým odkazom alebo umiestnením. No v pravej lište editoru si vieš všetko krásne upraviť, ako len chceš. Dokonca aj zakázať komentáre. Tie som vypla len pri príspevkoch, ktoré sú úvodné/informačné, ako informácie ohľadom spoluprác.

Kategorizovanie
Spôsob akým vytvárať menovky či kategórie je väčšinou uvedený v "prospektoch", alebo návode, ktorý dostaneš ku blogu. Hrdo však môžem povedať, že menovky sú veľmi osožné. Ja osobne označujem každý článok základnou menovkou, teda tým čoho sa týka. Či ide o Beauty, Fashion alebo aj Thoughts, vždy majú svoje označenie. Následne ak sú v spolupráci so značkou, majú druhú menovku, Collaboration. Za mňa je také maximum 5 menoviek, no je to samozrejme úplne na tebe.

Čo sa týka mňa a môjho postoju k blogu, mám nejaké svoje zásady, ktoré som použila pri každom svojom blogu. Nebudem ich príliš rozpisovať, nakoľko každý z nás má tie svoje, no aspoň ilustračne vám ich tu napíšem.

1. Na domovskej stránke mám najviac 4-5 článkov.
2. Každý článok má väčšinou 300 a viac slov.
3. Vždy dám do článku aspoň 2 / 3 fotografie.
4. Na samotnom blogu nepovoľujem reklamy, reklamné bannery. 
5. Môj blog obsahuje minimum widgetov a hlavne vyhľadávač, menovky, archív, kontaktný formulár a sledovateľov.
6. Mám aj anglické menovky, v prípade že sa pustím do bilingválnych článkov, ktoré už pomaly ale isto pripravujem.
7. Zatiaľ nemám stanovený presný čas na články, no aj to pripravujem. Bude existovať rozvrh, kedy budú pribúdať články.
8. Po tom čo môj blog dovŕši svoj prvý rok, dostane svoju doménu. (Aby som si bola istá, že to s ním myslím vážne.)
9. Na komentáre odpovedám čo najskôr a nie len povrchným "Ďakujem."
10. Nový článok ohlasujem prostredníctvom InstaStories, a čoskoro sa snáď dostanem aj k tvorbe newsletteru.
11. Každý článok ukončujem otázkou, na ktorú by mali/mohli moji čitatelia odpovedať, aby som zvýšila interakciu.

Dúfam, že Ti tento článok pomohol a do komentára mi napíš, čo by som mala v nasledujúcom článku spomenúť a vysvetliť ohľadom blogovania.

4 komentáre

 1. Co se týká velikosti písma, jsem zastánce varianty 14 - 16 px. Mám brýle a menší fonty už jsou dost mravencoidní :) . Jinak mě praxe naučila, že pravidla jsou od toho, aby se ohýbala :)

  Deníček blogerky

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem za komentár ♥ zvažujem, že dám väčší font, mám totiž tiež okuliare, ale musím si nad to sadnúť a asi prerobím aj viac vecí.

   Odstrániť
 2. Veľmi zaujímavý a poučný článok Viki, skvelo si to napísala. :)

  Rebelliouslily

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© s láskou, torilinka ♡. Design by FCD.