piatok, januára 11, 2019 Košice, Slovensko

Čo ma tri roky v Slniečku naučili ? Rady a tipy pre nových animátorov

Vitajte pri novom článku ! Dnešný článok nie je mierený pre všetkých mojich čitateľov, ale skôr len pre tých čo animujú, chcú animovať, alebo nad tým ešte len premýšľajú. Každopádne, prečítať si ho môže ktokoľvek a kto vie, možno tohtoročnú sezónu začne aj on/-a 😊Do cestovnej kancelárie Slniečko som prišla po pokuse dostať sa do inej nemenovanej cestovnej kancelárie, kde ma už počas školenia sklamal prístup. Vtedy mi spolužiačka zo strednej navrhla, či by som nechcela ísť animovať do školy v prírode. Súhlasila som a o pár dní som sedela vo vlaku nevedno kam, netušiac čo budem robiť a ako to zvládnem. A dnes, po troch rokoch píšem tento článok.
Tieto rady sú orientačné a je samozrejmé, že každý sa v praxi zachová inak, no tak či tak budem rada ak sa na ne pozriete bližšie a ak ste ohľadom vášho prvého turnusu skeptickí, možno vám práve tieto rady trochu upokoja dušu.
Animátor je v očiach detí takmer poloboh, spočiatku obrovská autorita a neskôr akoby starší najlepší kamarát. Často sa nám decká zveria so svojimi najväčšími tajomstvami, strachmi a radosťami. Vo veku v ktorom s nimi pracujeme sú najviac formovateľné a je z veľkej časti na nás aby sme ich pozitívne ovplyvnili. Animátorstvo nie je len ďalšou prácou či brigádou a nie len srandou a leňošením. Stretávam sa s vetami typu : "Veď ty nič nerobíš a si za to platená." Verte mi či nie, chcela by som byť platená za to, že nič nerobím. No ja za animátorstvo dostávam len paušálnu náhradu, nie výplatu. A koniec koncov, na tých peniazoch mi nezáleží, nakoľko si domov odnášam viac než to. Nové priateľstvá, nezabudnuteľní zážitky a hlavne úžasný pocit pokračovať v tom. A v tom je ten rozdiel.

Ako sa dostať do CK Slniečko na pozíciu animátora ?Ako sa teda vlastne pripraviť na svoju prvú ŠvP = školu v prírode ?
 • Vypíš a podpíš dve kópie zmlúv, ktoré na prvý turnus prinesieš svojmu HV (hlavnému vedúcemu)
 • Poriadne si zmluvy naštuduj
 • Vyplň potrebné testy, ktoré Ti budú zaslané na e-mail
 • Zapíš sa na turnusy o ktorých vieš, že sa na 90% môžeš zúčastniť, aby sa mohli prihlásiť aj iní. Neboj, niekedy sa naskytnú príležitosti, kedy pôjdeš zo dňa na deň na turnus aj keď si to možno nemal v pláne
 • Poď na školenie ! Sleduj skupiny do ktorých pribudne info ! Ide o víkend, počas ktorého sa všetko potrebné naučíš a pospoznávaš svojich kolegov.
 • Pred turnusom sa skontaktuj s hlavným animátorom, získaj si na neho telefónny kontakt, nakoľko nie každý je nonstop online
 • Vytvorte si skupinový chat na Messengeri aby ste sa dohodli kedy prídete, alebo poprípade budete cestovať spolu
 • Keď sa budeš baliť, pre istotu si zbaľ aspoň o jeden kus z každého druhu oblečenia navyše. Je možné, že na stredisku budeš aj dva či tri týždne po sebe ak sa tam dá ostať aj cez víkend
 • Okrem všetkých potrebných vecí sa poohliadni doma aj po tom čo môže byť navyše. Ak máš nejaký bláznivý kostým, klobúk či čokoľvek zaujímavé a nápadné, určite to zbaľ so sebou ! Kostýmy sú vždy vítané.
 • Ja osobne si vždy vezmem 20€ pre prípadné výdavky. Či už ide o malý nákup v blízkych potravinách, výdavky spojené s dopravou, či iné neočakávané udalosti. Je lepšie mať rezervu ako si požičiavať :)
 • Ak na stredisko ideš o deň skôr, ber si so sebou ľahkú večeru a raňajky, poprípade si cestou na stredisko niečo nakúp. Niekedy je možné, že je nablízku alebo priamo na stredisku reštaurácia, kde sa môžeš najesť. 
 • Nezabudni na prezývku ! Už je to taká tradícia, že každý animátor má svoju prezývku, ktorá sa môže ale nemusí podobať na svoje meno. Tá moja je Ňuňa, ale máme aj Vaško, Popi, Šumiho, Sonyho, Frenkyho, Mickey a mnohých iných :) Fantázii sa medze nekladú 
 • A to najdôležitejšie - nezabudni si dobrú náladu ! Od toho sa odvíja aj atmosféra v tíme či medzi deckami :)
Čo robiť a nerobiť počas turnusu ?
 • Buď dochvíľny/dochvíľna ! :) Najlepšie je byť všade päť minút skôr a to platí aj o nosení detí na večeru, obed či raňajky ale aj na aktivity. Ak prídeš načas, alebo neskôr, posunieš harmonogram a môže vzniknúť chaos.  
 • Pýtaj sa na všetko čomu nerozumieš. Či už ide o program, organizačné veci, ale hlavne pravidlá hier. Všetky pravidlá si tak lepšie zapamätáš a na inom turnuse môžeš práve ty zosnovať nejakú hru :)
 • Nakoľko si často zapisujeme body počas hier, vždy maj so sebou perá a papiere. Mne pomáha, keď mám dosku na ktorú si papiere pripnem, aby som mala všetko pokope.
 • Okrem dosky si beriem aj obyčajný vak ako sme kedysi nosili na telesnú. Na internete si ho nájdeš pod názvom "gymsack" a na turnuse si doň môžeš hodiť všetko potrebné.
 • S nosením šiltovky či s opaľovacím krémom by sme mali ísť príkladom aj my, nie len tým zaťažovať deti. Sme pre nich hlavným príkladom počas toho týždňa a aj to naše zdravie treba chrániť. 
 • Nekrič. Krikom nikdy nič nevyriešiš. Ak ťa decká nepočujú či nepočúvajú, dvihni trochu hlas, ukáž, že si tu stále autoritou, no nie diktátorom. V najhorších prípadoch len dvihni ruku a nech to všetci zopakujú. Drž ju hore až kým nie sú všetci ticho a potom pokračuj v rozprávaní.
 • Problémy vždy rieš s daným animátorom a hlavným animátorom večer alebo v súkromí, nikdy nie pred deťmi. :)
 • 13 : 1, teda 13 detí na jedného animátora. Pokiaľ je to možné, nenechaj animátora osamote s veľkým počtom detí. 
 • Správaj sa s pokorou. Neposmievaj sa deťom, maximálne s nimi v rámci hraníc sranduj. Deti sú na srandu citlivé.
 • Hlavný animátor je autorita. Ak má prejav, nezasahuj mu do neho, neprekrikuj ho ani si z neho nerob srandu. Je na vrchole tímu.
 • Funguj samozrejme bez vulgarizmov a udržiavaj si dobrú náladu. Môže to byť ťažké, nakoľko sa môžu prihodiť nejaké problémy, no určite je dôležité byť tam pre deti a pripraviť im nezabudnuteľný týždeň v tom najlepšom zmysle.
 • Spi. Aspoň 5 hodín, aj keď niektoré noci môžu byť náročné kvôli organizovaniu, či kvôli neočakávanému sledovaniu filmu. Každopádne aspoň pár hodín spánku je lepší nápad ako prebdená noc :)
Čo robiť po turnuse ?
 •  Vyplň dotazník s hodnotením a bankovými údajmi, ktorý ti hlavný vedúci zašle. Vypĺňaj hlavne čo najskôr a vždy si skontroluj všetky údaje.
 • Choď na ďalší turnus ! Animátorov potrebujeme vždy a viac turnusov ti do života prinesie viac zábavy, nových úžasných ľudí a skvelé spomienky !
 A na záver, pár mojich spomienok na skvelé turnusy !
4 komentáre

 1. Krásny článok a kedže sa práve tento rok idem pokúsiť robiť animátorku k nim aj ja tieto rady mi veľmi pomohli

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Na táborech s dětmi jsem strávila několik let, jsou to úžasné zkušenosti :) I na základě nich jsem měla větší šanci jako au pair. Minulý rok jsem se ucházela o místo animátora od jedné CK do hotelu. Kvůli časovým dispozicím to nevyšlo, tento rok už to ale zkoušet nebudu, jelikož mám brigádu v oboru :) Určitě si odtud každý rok odvážíš neskutečně zážitků <3
  Lucka Stefani

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Presne tak ! Aj mňa to veľa naučilo, či už ohľadom práce s deťmi alebo aj s dospelými, či už kolegovia, personál alebo učiteľky :)

   Odstrániť

Latest Instagrams

© s láskou, torilinka ♡. Design by FCD.