štvrtok, februára 28, 2019

Moje malé minimalistické kroky


Minimalizmus. Slovo, ktoré podľa mňa niektorým už parádne píli uši, nakoľko na nás kričí z každého miesta. A áno, aj ja som k nemu naklonená. Dnes si povieme prečo, ako a reálny pohľad na to či ide o obmedzovanie sa, alebo reálnu duševno-materialistickú rovnováhu.


Okrem blogov, ktoré sa minimalizmu venujú, som sa do toho vrhla priam srdcom. Na začiatok môžem povedať, že si nemyslím, že je potrebná nejaká literatúra, ktorá vám povie čo a ako robiť. Hlavné je na začiatok odhodlanie a vôľa niečo zmeniť.

Ako som s minimalizmom začala ?

Viem, že bežní smrteľníci to nazývajú laicky upratovaním, no pre mňa bol tento akt niečím iným. Najprv som sa zamyslela nad tým, že keď už sa chystám o rok a pol presťahovanie do Česka, musím riešiť aj logistiku. Je to ešte ďaleko a všetko sa môže zmeniť, no mám toľko vecí, že je najvyšší čas tieto veci riešiť.

Nie som absolútne profíčka v tomto smere, som začiatočník a riadim sa svojim srdcom, s najlepším vedomím a svedomím.

Začala som ako inak, kozmetikou. Tá je kameňom úrazu, nakoľko jej mám na slovenské pomery relatívne dosť a kvôli blogovaniu vždy obdržím nejaké nové drobnosti. Mohli ste si všimnúť, že usporiadávam viac súťaží, nakoľko mám doma duplicitné produkty, či produkty o ktorých už pred otvorení viem, že nie je šanca využiť ich. Tie teda poputovali do veľkej krabice, ktorá sa bude plniť a zároveň aj vyprázdňovať pri súťažiach.

Ostatá kozmetika podľahla hlbokému a dlhému testovania, kedy som hľadela na to ako dlho produkt mám, či ho využívam, či nezmenil vôňu alebo farbu. Takto sa mi podarilo rozlúčiť s viacerými vecami. Tie, ktoré boli v poriadku, len som ich nepoužívala, poputovali ďalej mamine, sestre, či kamarátkam. Všetko som samozrejme čistila a dezinfikovala ak sa dalo. Čo bolo v dezolátnom stave šlo samozrejme bokom.

Ďalšími upratovacími sektormi boli zápisníky, papiere a dokonca aj oblečenie. Všetko som vytriedila, darovala, posunula či koniec koncov vyhodila. Tak to bolo tiež s perami, rôznymi malými diármi a čo sa týka oblečenie, poputovalo presne tam kde poslúži najviac - na charitu :) Už len takýmto krokom som sa ja sama cítila lepšie, osožnejšie a hlavne som mala krásny pocit, že som urobila dobrý skutok.Digitálny minimalizmus

Sadla som si jednoducho pred notebook, vzala mobil, mp4-ku, všetky disky a USB-čka a začala som triediť. Pekne postupne cez hudbu a dokumenty až po fotografie. Každé šlo po otázkach "Treba mi to ? Využijem to viac ako dva krát do roka ? Majú tie fotografie až takú hodnotu aby som si ich nechala ?"

Odišlo minimálne 2000 fotografií, 500 piesní a hlavne, školské dokumenty som si zavesila na Disk v prípade, že ich budem zdieľať niekomu inému. Notebook ostal prázdny, stiahla som si Microsoft To Do a všetko si zapisujem priamo tam, jednoslovne a hlavne prehľadne.

Viac vecí si píšem už len do notebooku, diáre idú akosi stranou, no nevzdám sa ich úplne. Zatiaľ. Čo sa mobilu týka, odišli všetky nepodstatné appky, kontakty, SMS-ky či správy. Nechala som si menej aplikácií, čo viem využijem cez prehliadač.

A aj napriek tomu, že väčšinu vecí robím momentálne cez počítač, v realite ho prekvapivo či dokonca paradoxne využívam menej ako predtým. To sa týka aj telefónu. Vždy si so sebou nosím malý diár a malý zápisník, kde si vždy zapíšem čokoľvek mi napadne. Či ide o školu, pesničku, telefonát ktorý potrebujem vybaviť... Už automaticky vyberám zápisník a pero ako mobil. A som zo seba oprávnene šťastná.


 Hygienická sféra

To som úplne popravde netušila ako vyriešim, nakoľko mám vážne rada rôzne produkty a rada sa rozmaznávam. No mám pocit, že k tomu veľmi dobre smerujem. Nakoľko momentálne používam kozmetiku od Soaphorie, ostali mi po nej obaly, ktoré budú veľmi dobré na opätovné použitie. Preto sa chystám navštíviť bezobalovú drogériu, kam si nové produkty z dekoratívnej kozmetiky načapujem.

Nekupujem nové produkty, využívam hlavne to čo mi príde zo spolupráce a ak sa dá, nájdem obalu lepšie využitie. Naopak však zbytočný odpad neudržiavam doma. A verte mi, niektoré veci nemajú vážne využitie a popravde v trojizbovom byte s rodinou na ne jednoducho miesto nemám.

Na bavlnené odličovacie tampóny sa chystám, zatiaľ však využívam tie normálne, kedy na odlíčenie použijem maximálne jeden. Ak nemusím, tampóny jednoducho nepoužijem. Ešte z telového masla od značky 2SIS mi ostala plastová šrúbovacia nádobka, takže na cestovanie sa mi do nej perfektne zmestia tampóniky či iné produkty.


Minimalizmus v jedle ?

Nebojte sa, nehladujem. Len som si to rozvrhla trochu inak. Detský režim raňajky, desiata, obed, olovrant a večera je vážne na niečo dobrý. Zatiaľ nie som taký ten vegan-bio-raw človiečik, lebo podľa mňa extrémizmus nie je dobrý, no postupne sa snažím jedávať hlavne viac zeleniny. Miesto desiaty či olovrantu si jednoducho narežem veľkú papriku a pochrumkávam si ju popri písaní seminárok. Na raňajky si aspoň so sebou na cestu na zastávku beriem niečo malé, či už kukuričný chlebíček s uhorkou, nakoľko absolútne nestíham. Večera ? Pravdupovediac, tu trochu pokulhávam, no snažím sa to napraviť. A obed je na tom úprimne tiež tak, že ako kedy. Nie je na neho čas, hlavne nie keď som rozlietaná, zamyslená a často s rozhádzaným žalúdkom od stresu. Ale snažím sa. A snaha sa cení. Či nie ?


A čo teda ten duševný minimalizmus ?

Namasté, bitches. Nádych výdych, vypľuť negativitu a usmiať sa. Môže to byť ťažké. Myslím, sakra ťažké. Ale vždy sa snažím jednoducho usmiať. Úsmev lieči. Nie ten fejkový na každom druhom instagramovom profile, či kdekoľvek inde na tých internetoch. Ale ten, ktorý sa mi vyčarí, keď vidím starčeka so starenkou prechádzať Hlavnou ulicou v Košiciach obdivujúc krásne budovy. Ten úsmev, ktorí (mnohí) máme pri pohľade na mačičky, psíky, bábätká či iné malé stvorky.

Odstránila som jednoducho negativitu a pesimizmus. Nie úplne, často to totiž na mňa doľahne, ale opäť raz snaha tam je. Ľudia ma možno naživo vnímajú kadejak, v dobrom či v zlom zmysle, no dôležité je pozrieť sa na to ako vyzerám, keď ma nevidíte. Znie to hrozne metaforicky a poeticky, ale niečo poetické na tom je. Naživo prídem mnohým ako tornádo smiechu (absolútne nie pekného dievčenského smiechu), alebo taký trosečník, stroskotanec. Jednoducho, som extrém. Ale keď sa ľudia nepozerajú, som iná. O 180°.

Doma osamote si priam s pokojom angličana kráčam po izbách, s čajom vysedávam pri okne a obdivujem svet. Milujem bosú chôdzu po podlahe (prepáč, mami). Milujem strapaté vlasy, nadrozmerné tričká kedy mi netreba pod ne legíny či kraťasy. Áno, musím sa už naučiť fotiť a spáchať fotenie takej neinstantnej krásy. Kedy som doma len ja, tichá klavírna hudba, vôňa čaju, bosé chodidlá, polorozpadnutý drdol. Takže, do niekoľkých dní čakajte fotografie. Profesionálne, prisahám.

Moje predpoklady k ďalšiemu vývinu minimalizmu...

Menej je viac. Vzdať sa sáčkov a viesť v tom aj rodinu. Nosiť si termohrnček a nezabúdať keď idem pred školou na kávu. Viac prírody, viac prechádzok peši. Viac hudby, menej nákupov. Viac priateľov, menej internetovania. Viac zeleniny, pestrej stravy a menej mlieka (ktoré už teraz nemôžem). Lepšiu kozmetiku, hlavne viac cruelty free či vegan. Zaujímať sa o životné prostredie, prírodu, tých ktorí rozprávať nemôžu. Predovšetkým chcem ten duševný. Nie zjednodušovať problémy, no hľadať bezbolestné riešenie vyhovujúce obom stranám. Milovať samú seba, svojho priateľa, rodinu a kamarátov. Byť tu pre ľudí a nečakať od toho nič.

Jednoducho pomáhať, ľúbiť a žiť naplno. A verte mi, mali by ste to robiť aj vy. Stojí to za to.


16 komentárov

 1. Skvělý článek, který se prijemne čte i naprosto nezaujatému člověku! Těším se, až se k tomu zase vrátíš a pořádně si odpočineš. :) :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Skvelo napísaný článok, veľmi inšpirujúci :) Silno držím prsty, aby sa ti minimalizmus daril čo najlepšie :)
  What A Fancy World

  OdpovedaťOdstrániť
 3. držím palce, super článek! momentálně si procházím něčím podobným..:)
  www.libenanovakova.cz

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Mně se líbí to poselství na závěr: pomáhat, milovat a žít naplno. To je můj životní cíl.
  Myslím, že lidé pořád něco řeší, pořád je internet plný nějakých trendů jako zero waste, vegan, non toxic atd. Neříkám, že to není dobře, většinou směřují k šetrnějšímu životu, a s tím já velice souzním, jen si myslím, že není potřeba z toho dělat vědu. Žít tak, jak to cítíme, ne tak, jak někdo říká, že se to má. Žít rád s trochou pokory ke svému okolí, s trochou pochopení k sobě samým a s láskou ke svým blízkým.
  Díky za tvou ispiraci, ať se ti daří naplňvat tvůj minimalistický sen. :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem za krásny komentár ! ❤️ Máš úplne pravdu, stotožňujem sa

   Odstrániť
 5. Moc hezký a hlavně inspirativní článek!! Líbí se mi, jak jsi ho doplnila fotkami :-)


  Nela z blogu Růžová rtěnka

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Toto ma naplnilo takou pozitívnou energiou a inšpiráciou ako už dávno nič. Naozaj nádherný článok plný prekrásnych informácií; a stotožňujem sa s každou jednou z nich. Ach, keby si len všetci uvedomili, že minimalizmus nie je o tom "vyhádzať z domu úplne všetko", ale o tom odstrániť zo života všetko zbytočné a nepotrebné. Upratovanie a vyhadzovanie je nesmierne očisťujúce a upokojujúce; a hoci mám pocit, že už naozaj nie je oblasť do ktorej by som sa mohla pustiť, lebo kozmetiku, šatník, notebook, mobil, zápisníky, všetko som už vypratala, no aj tak mám pocit, že sa stále nájde niečo, čo viem niekomu posunúť ďalej alebo jednoducho vyhodiť.
  Inak nemám čo dodať. Jeden z najkrajších článkov, aké som kedy čítala ❤
  BEE A CHANGE // Facebook Page // READ ABOUT "CURRENT EVERY DAY MAKE-UP ROUTINE"

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Bee, ty si jednoducho poklad ❤️ Ďakujem za nádherný komentár :)

   Odstrániť
 7. krásny článok, mala by som sa inšpirovať, obvzlášť v tom digitalnom smere :)

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© s láskou, torilinka ♡. Design by FCD.