utorok, februára 19, 2019 Košice, Slovensko

O súkromí, anonymite a vzťahoch z pohľadu blogerky

"Kde bývaš ?" "Odfotíš mi svoju izbu ?" "Ešte s priateľom chodíte ? Ako sa volá ?" Áno, aj takéto otázky dostávam a nie, nemali by byť samozrejmosťou.

Ľudia si myslia, že automaticky keď je niekto bloger, influencer, youtuber a iný "-er", jeho život je vec verejná. Mnohí budú argumentovať, že predsa tým sa živíme, zdieľaním života.

Na úvod musím priznať, že kedysi som zo svojho života zverejňovala viac, no teraz je na internete zo mňa dobrých 10%. Vy, drahí čitatelia, vidíte len najmenší zlomok toho, čo vo svojom živote reálne mám. A nie, realita, ktorú vám ukazujem nie je klamstvo. Ale to je môj prípad a nemôžem hovoriť za všetky blogerky. Odo mňa aj z toho kúsočku vidíte reálny život, bez prikrášlení. Nemám dôvod robiť zo svojho života úžasný, nádherný ak práve nie je. Na rovinu dám najavo, že články nejaký čas nevyjdu, nakoľko napríklad nemám náladu, mám pisateľský blok, alebo jednoducho iné problémy.

Súkromie by malo byť hlavným atribútom všetkých tých, ktorí fungujú online. Samozrejme ide o individuálnu vec a napríklad také Kardashianky to majú o niečo iné. Neporovnávam sa s nimi, len mi nenapadol lepší príklad. Aj keď napríklad dom v ktorom natáčajú údajne nie je domom kde žijú. Logicky, ten ošiaľ ktorý zažívajú nemôže byť príjemným ani najväčším celebritám.

Späť však k môjmu priemernému životu. Ak sa spätne pozriem na to čo zdieľam, viete o mne dokopy toľko, že som osobnosťou ENFJ, že žijem v Košiciach a študujem psychológiu. Mám akéhosi priateľa, pracujem v niektorom Tigeri a robím animátorku. Jasné, bližší priatelia vedia telefónne číslo, adresu a podobné info. No pred ostatnými si súkromie chránim. Nehovorím len o dvojfázovom overovaní účtov. Nezdieľam verejne fotografie svojej rodiny, z Facebooku som si odstránila väčšinu mojich fotografií či už z detstva, s priateľom alebo rodinné a to isté učím aj iných.

Bolo obdobie, kedy na predchádzajúcom blogu som bola priam naivná a nerobilo mi problém hodiť napríklad fotku z detstva, či fotku priateľa. Bola to chyba, pretože poniektorí ľudia sú s prepáčením svine. To aké komentáre, vyhrážky a emaily mi chodili riešiť nemienim, no naučilo ma to mať svoju bublinu, ktorá je súkromná. Vždy sa pri osobných otázkach snažím reagovať promptne, no zároveň s ohľadom na súkromie.

Nedávno som mala jednu negatívnu skúsenosť, kedy som do poslednej chvíle bola najmilšia aká som len vedela byť. Začalo to otázkami kedy vyjde článok, čo som brala úplne v pohode. Lenže aj keď som viac krát napísala, že neviem kedy daný článok bude online a že nemôžem momentálne písať, nakoľko sa učím na skúšky. Daná osoba sa opäť vypytovala, na štýl akým sa učím. Otázky mi prišli nepríjemné, tak som sa rozlúčila a šla offline. Pár dní na to rovnaký scenár, s rovnakými otázkami. Plus otázky, kde presne pracujem, v ktorej predajni, na ktorej ulici. Keď mi o niečo neskôr prišla správa či neodfotím osobe svoju izbu pre inšpiráciu, nebolo mi veľmi príjemne. Niekomu by to prišlo milé, že len chce vidieť izbu a inšpirovať sa. No mne ako úzkostlivej ostala kvázi hrča v hrdle. A môžem povedať, že ide o osobu viac ako 20 ročnú.

Je milé ak sa o nás blogerky zaujímate, pýtate sa a informujete. No aj napriek "blízkosti", akú si s vami čitateľmi udržujeme, nie sme si blízki. Sme pre vás úplne cudzie osoby, žijúce ďalej či bližšie, no ak si myslíte, že nás reálne poznáte, ste na omyle. A podľa toho je potrebné správať sa. Cudzej osoby, ktorá sa vám páči vzhľadom, by ste sa určite neopýtali kde býva. Kamarátky áno a dala by vám pravdepodobne hneď aj odpoveď.

Nemyslím tým, že ako blogerky teraz nemôžeme byť vašimi kamarátkami ak sa naživo spoznáme a zoznámime. Nie sme samozrejme nejaké extra celebrity, no nemáme najmenšiu povinnosť zdieľať s vami takto súkromné údaje. Jasné, je na každom o koľko zo svojho života sa podelí, no treba vždy hľadieť na to, aké ľahké je zistiť súkromné údaje v dnešnej dobe.

Ja sama som mala viacero prípadov, kedy ma dieťa na internete urážalo, nadávalo mi. Samozrejme, nič mi to nerobilo, no správy som screenshotla a do pätnástich minút boli poslané mailom matke daného dieťaťa.A áno. Tých maloletých, ktorí sa nevedia vmestiť do kože, veľmi rada exposnem ich rodičom. Lebo zjavne sú na vine.

Na záver chcem všetky vaše "concern" upraviť na pravú mieru. S priateľom som, čoskoro oslávime päť ročné výročie a sme šťastní. :)

Aby som to zhrnula čo najmenej ofenzívne... Nikdy reálne nebudete vidieť všetko. A nie je to preto aby sme vás ukrátili. Je to na ochranu našej integrity a nech som akokoľvek autentická, sú veci, ktoré s vami zdieľať nebudem. Už teraz viem, že fotografie môjho dieťaťa budú zhotovované akurát tak pre môj album. Tak to je aj momentálne s mojim priateľom. Fotografií mám mnoho, no skôr na ne hľadím keď mi chýba, keď nemôžeme byť spolu, keď si potrebujem uvedomiť po problémoch, prečo ho už päť rokov ľúbim. Ale to je už na inú tému.

Ani jedna z nás to nemyslí zle. Len si aj napriek virtuálnemu hobby zachovávame to najdôležitejšie. Súkromie a intimitu. Respektíve, aspoň sa o to snažíme.

Ako vnímate súkromie blogeriek a blogerov vy ? Čo, respektíve ktorá udalosti vám na odhaľovaní súkromia blogeriek a blogerov vadia ?17 komentárov

 1. Myslím si, že by influenceři měli se soukromím zacházet opatrněji. Zvlášť se soukromím vlastních miminek. Do života není "nic lepšího" , než Instagram plný pokaděných a nahatých fotek ... :)

  Zápisky třicítky

  OdpovedaťOdstrániť
 2. úplne zdieľam tvoj názor. okej síce s priateľom sem tam niečo postnem, ale vždy je to takého veľmi vágneho rázu a len vtedy ak mu to nevadí. tak isto si myslím, že niektoré veci na internet (aspoň pre mňa teda) nepatria. a napriek tomu, že zdieľam svoj život, sú veci, ktoré si chcem vychutnať iba pre seba. áno som napr na výlete a poviem si, že wow to ej dobrý content, ale úprimne si radšej cvaknem dva tri zábery a aj tým sa venujem až keď som si naplno užila chvíľu v ktorej som bola offline a bez telfónu. najviac z týchto všetkých vecí o súkromí mi príde divné keď ženy zdieľajú svoj pôrod. neviem možno som divná a možno je to ozaj dobrý content, ktorý pritiahne sledovateľov, ale to mi príde ako tak strašne osobná vec a tak strašne krásna bonding experience pre pár, že mi príde až smutno, že to nezostane len medzi nimi. možno, že to tak vnímam iba ja. samozrejme sú ženy, ktoré strašne rada sledujem a urobili to a neoodsudzujem ich za to. len by som do toho sama nešla. ale každý sme nejaký a to kde má kto hranice musíme rešpektovať :)
  Ivana xx

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. :) úplne sa stotožňujem Ivka ! Tie pôrody mi prídu rovnako divné, no niektorým ľuďom sa jednoducho tie emotívne videá páčia. Ak by som nedajbože raz mala takéto video svoje, nech mám koľkokoľvek sledovateľov, takéto momenty chcem nechať pre seba. :) Presne tak, ži a nechaj žiť. Nechcem aby sa ľudia riadili mnou, každý má predsa svoju hlavu.

   Odstrániť
 3. Ahoj Tori! :)
  ...tak tento článek přišel v odbobí, kdy jsem ho nejvíce potřeboval, takže Ti za něj moc děkuji! :) V poslední době řeším problémy, že se mi někdo na FB a Instagram snaží dostat a dostanu tak zprávu, že proběhlo úspěšné přihlášení odněkud z Krásnodaru, ale například i z Ostravy. Je to prostě hrozně nepříjemné a rozumím Tvým krokům, stejně jako tomuto článku.
  Je někdy dost nepříjemné, kam až jsou schopni někteří lidi zajít, aby dosáhli svého. Je jim často úplně jedno, jak moc vlezlí budou (a když se nedaří, tak zlí a hnusní). Soukromí je strašně důležité a myslím, že to tak má spousta běžných blogerů. Samozřejmě tu jsou i tací, co by rozebrali všechno, čímž si ale sami ničí svou pověst a my se o nich můžeme bavit, jako o "těch blbcích", jelikož se ve svých videích dopouští i takových věcí, že nad tím zůstává rozum stát...

  Takže Tori, moc Ti děkuji za článek a už se moc těším, až nějaký vydám já. Teď jsem hodně "na trní" právě z těch sociálních sítí, do kterých jsem vložil spoustu času (Instagram je pro blog ještě důležitější), až jsem si říkal, jestli má pořád cenu něco tvořit a tak. Má a děkuji za to! :)

  Aleš Otava

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Si poklad, ďakujem ! :) Podobnú situáciu s hacknutím poznám až príliš dobre. Ale to je na inú story. Som veľmi rada, že som Ti týmto článkom mohla nejako pomôcť. Neďakuj, nie je zač. Ja som vďačná za ľudí ako si ty :)

   Odstrániť
 4. máš naprostou pravdu. ony blogerky od sebe dost i nevědomky přebírají inspiraci a ruzné standardy. Některé holky mají blog jako veřejný deníček dodnes a tím, že se jim dosud nic negativního nestalo, tak dál ochotně zveřejnují fotky bytu, domu, dítěte a jeho pokakaných plínek, informace kde jsou a kam jedou.. no a protože to táhne, zdá se, že o je norma. Taky spoustu lidí psát chce, ale nemá o čem a - tak píše o sobě. Co si koupila, co má v kuchyni, kde spí, jak vpadá koupelna a ultimativní "jebnutí" ženu postihne, když se jí narodí dítě, které je to nej, a z blogu se stane "chlubírna". Dělají to, protože nemají jiná témata a taky (bohužel) tohle táhne a spoustu čtenářů to baví, ať už jsou to taky maminky nebo holky co hledají oddychové čtení. Taková Ulice. Jenže doopravdická. Ten, kdo opravdu něco umí, tohle ale nepotřebuje. Nedávno mluvil starý Jan Kraus o své domácnsti s Ivankou Chlkovou, a já si říkám tyjo, to by mě zajímalo jak bydlí. To určitě někde bude... nedohledala jsem! A o tom to je.
  Jenže jak už jsem říkala, frčí spíš t sdílení a před lidmi, kteří si soukromí chrání začínáme mít pocit, že před námi něco tají, že to není ok. Je to paradoxní, ale je to tak.
  www.libenanovakova.cz

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Aj ja som kedysi dávala na internet všetko – môj prvý blog bol denníček, kde som každý deň písala, ako som sa mala v škole a čo zaujímavé sa mi prihodilo. Dnes sa orientujem na úplne iné veci a témy, a teda tiež môžem povedať, že zo svojho života zdieľam asi len desatinu. Nájsť ideálnu rovnováhu medzi tým, čo je už súkromie a čo ešte môže byť na internete nie je ľahké – lebo keď niekto zdieľa príliš veľa, často sa mu to vyplatí, no kto zdieľa málo pôsobí uzavreto a nedostupne.
  Ja osobne si myslím, že problém, ktorý tu nastáva je ten, ktorý vidím občas aj na samej sebe. Ak nájdem niekoho (napríklad na Instagrame), kto ma hneď zaujme, chcem o ňom vedieť viac než len meno a pár fotiek. Nehovorím teraz o stalkovaní, ale o čistom neškodnom záujme – koľko má osoba rokov, odkiaľ je, aký je jej background (škola, práca a podobne). Ja viem, kde je hranica a kedy to už naozaj prechádza do stalkovania (rovno hovorím, že tam nikdy nezachádzam), ale u niektorých to môže byť ťažšie – a možno práve preto, že iní nevedia, aké je to dávať na internet svoj život a chcieť si strážiť súkromie. Preto keď niekoho (ako príklad rovno použijem osobu, ktorá ti písala) zaujíma niečí život (teda tvoj), chce o ňom vedieť viac; a môže to zájsť až do nepríjemných otázok.
  Čo tým chcem povedať je to, že práve tento článok niektorým môže otvoriť oči; a som rada, že si ho napísala. Mnohí si neuvedomujú, že hoci na blogu, Instagrame alebo iných sociálnych sieťach zdieľame, čo každý deň robíme, čo sme si kúpili a kde sme jedli, sú isté veci, ktoré sú naozaj len naša vec ❤
  BEE A CHANGE // Facebook Page // READ ABOUT "KVETINOVÁ PAZUŠKA BY MYLO"

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Bee, drahá, ďakujem za nádherný a tak pravdivý komentár ! Áno, našťastie či bohužiaľ, sme veľmi zvedavé stvory. No človek by už mal rozoznať, čo je vhodné a čo naopak nie. ❤

   Odstrániť
 6. Maximální souhlas! Já jsem hodně soukromě založený člověk i v reálu, natož na sítích. Vyloženě nechápu, jak hlavně maminky dávají na sítě svoje pokaděné/pozvracené děti, dělí se se sledovateli i o to, kdy mají střevní potíže. Jako jo, všichni tohle někdy známe, ale myslím si, že jsou prostě věci intimní a soukromé a nemusí je vědět každý. V reálu by taky maminka nešla a uprostřed náměstí nezačala ukazovat své pokakané miminko. Tak proč na sítích, když to může úplně stejně vidět kdokoliv? Bohužel tuhle absenci soukromí vnímám u naprosté většiny známějších blogerek a nepřijde mi to v pořádku, zvlášť u toho vystavování dětí. Asi nikdy nebudu mít žádné velké číslo sledujících, protože ze svého osobního života sdílím naprosté minimum, ale je mi to jedno. Píšu hlavně pro radost a těch pár čtenářů mi stačí. :)

  I am Lenka

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Ľudia chcú vždy hneď všetko. Najdôležitejšie je v snahe o vyhovenie nezabudnúť na hranice a nejaké súkromie si nechať. :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Súhlasím :) Každý by si mal svoje súkromie a intimitu strážiť. (Ďakujem za pripomenutie chyby, viem, že som niečo opravovala cez mobil a je možné, že došlo k autokorektu :)

   Odstrániť
 8. Na svém předešlém blogu jsem pravidelně zveřejňovala deníčkové články. Pak mi to najednou začalo připadat moc a navic jsem si uvědomila, že nejsem zas až tak úžasně zajímavá. Teď uz vedu deník jen na papír a na blogu občas něco utrousím, ale nejsou to žádné prevrapře informace.

  Maminy s bobkofotkami jsou samostatná kapitola. Vážně... proč si tohle někdo fotí?

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© s láskou, torilinka ♡. Design by FCD.