štvrtok, decembra 20, 2018 Košice, Slovensko

Ako sa z prívlastku "blogerka" stal vulgarizmus

 

Človek aby sa už bál hovoriť kým je. Ktokoľvek sa ma spýta čo rada robím, alebo len vysloví slovo "blogerka", počujem z toho výsmech, znechutenie či akési pohoršenie nad tým, o akú infantilnosť ide. A takto by to byť vôbec nemalo.


V momente keď som si otvorila Google a napísala slovíčko blogger, vyhodilo mi definície z Urban Dictionary. Áno, čakala som, že definícia nebude mať žiaden pozitívny podtón, no ostalo mi až sucho v ústach kým som prešla len prvú stranu vysvetlení tohto pojmu.

Urban Dictionary

Urban Dictionary

Urban Dictionary

Čo znamená pojem bloger pre mňa ?

Pre mňa je blogerom osoba, ktorá si vedie webstránku/blog, kde píše svoje vlastné názory, myšlienky, zážitky o čomkoľvek o čom len chce. Je úprimný, nezavavádza a neklame svoje publikum.

Väčšina z nás síce nie je vyštudovanými redaktorkami, novinárkami či odborníčkami na masmediálnu komunikáciu, no to čo robíme je naším hobby. Naším malým svetom, ktorý sme si vytvorili. A mal by zrkadliť realitu.

V dnešnom svete sa slovo bloger stalo hotovou nadávkou. Už ani nečítam komentáre pod zdieľanými príspevkami istých portálov, ktorí o blogeroch či influenceroch píšu. Nemá to zmysel a jediné čo z toho vzíde, je hanba za to, že robím niečo čo ma baví.

Pod blogerkou sa vidí už len nejaká darmožráčka, s bohatým priateľom, závislá na sociálnych sieťach, dokonalých selfies. Taká, ktorá má reklamy odvrchu po spodok, všetko čo má je údajne zo spoluprác. A nespomínam ani slovo "influencer", kvôli ktorému by ľudia už aj ukameňovali niektorých.

"Blog ťa neuživí."
Ale pre mňa blog nie je práca. Pre mňa to je hobby, produktívne využitá voľná chvíľa, zdieľanie mojich názorov a postojov s ostatnými. Áno, blog sa môže stať istým typom príjmu ak človek berie platené spolupráce, reklamy a iné propagačné spôsoby. No ja a mnohí ďalší nežijeme ten americký sen o tom, že v živote nebudem pracovať, lebo budem úspešná blogerka. Aj keby som raz bola, mám svoje sny do budúcnosti a tie sa týkajú práce. Reálnej.

"Blog je zbytočnosť."
Všetko čo je písané na internete živými ľuďmi, je vo veľmi teoretickej hladine blog. Takže je zbytočnosť to, že tráviš hodiny na internete čítaním článkov, či už ide o blog, portál, internetové noviny. Prečo ich potom čítaš a čo by si robil/-a ak by bol blog natoľko zbytočný, že by nepísal nikto ?

"Si zapredaná blogerka."
Nepadajú mi pečené holuby do úst, mám prácu ako normálni ľudia, zarábam si doučovaním ako normálni ľudia, som študent s výdavkami, ako normálni ľudia. Jedlo za mňa blog nezaplatí. Ošatenie tiež nie. Nejaké veci mi prídu ako bartrová spolupráca, teda tovar za článok, no tým som svet ešte nespasila.

Nemám rozbehnutú žiadnu platenú spoluprácu a nechcem si za to ani pýtať nejaký honorár, nakoľko pre mňa blog nie je prácou. Baví ma, nadovšetko. Tešia ma komentáre, úžasný feedback, noví ľudia, no nechcem byť platená za to, že píšem. Áno, dávam si s tým istú námahu, či už ide o fotografie či o text, no nie som stotožnená s tým, že by som mala byť prepchatá reklamami.

"Klameš svojimi recenziami, lebo mne daný produkt nesadol."
Každý sme iný, každému sedí niečo iné. Píšem vždy na 100% úprimne, totožne s mojimi názormi a vždy aj takto písať budem. To, že vychválim produkt, ktorý mi vážne sadol, je môj subjektívny názor. Rovnako vychválim niečo čo mi sadne a bolo kúpené za moje vlastné peniaze a rovnako môžem vychváliť aj niečo, čo som obdržala poštou, no vážne mi to vyhovuje.

"Nikoho tvoj život nezaujíma."
Koniec koncov, toto je pravda. 99% ľudí je jedno čo som mala na obed, kde som bola na výlet alebo čo som si kúpila. No existuje 1% ľudí, ktorí môžu byť takto ku mne bližšie. Ktorí zareagujú aj keby som odfotila obyčajné rezance s tvarohom a dokázala by som s nimi potom celú ďalšiu hodinu komunikovať o čomkoľvek. Ak to čo píšem nebude zaujímať 7 671 197 951 ľudí (presne o 19.12.2018 12:00), tak pre toho 7 671 197 952-hého to písať budem. 

"Nemáš súkromie."
Mám. A divil/-a by si sa, aké veľké súkromie schovávam za tým všetkým čo vidíš na internete. O koľko viac radostí či problémov mám. A môžem zdieľať koľko len fotografií či story-čiek chcem. Nikdy nebudeš môcť vidieť a pochopiť pozadie tohto všetkého.

Tak prečo je "blogerka" nadávkou ?

Sú tu ľudia, ktorí nie sú úprimní. Ktorím ide o čísla, ktorí ťažia z umelých sledovateľov. Ktorí berú každú reklamu rad radom, platia si propagáciu aj dva krát denne a ide im o čísla a to čo môžu získať zadarmo. V jednu chvíľu spolupracujú so značkou a fotia si balíčky a v inú napíšu, že túto značku berú ako otravnú spoluprácu. Vodu kážu, víno pijú. A týchto pokrytcov je veľa. Ich život môže vyzerať naoko ako úžasní, no v realite môžu byť úplne osamelí, odstrčení a všetko si kompenzujú číslami. Sýtia svoje ego drámou, pohoršujú sa nad všetkým čo koniec koncov robia aj oni sami, len v súkromí. 

Medzi nami, blogerkami a blogermi, je nespočetné množstvo faloše, neúprimnosti, ktorá sa ako choroba rozrastá celým virtuálnym svetom, celou blogsférou a rozožiera ju od základov. A ostatní na základe toho škatuľkujúa vznikajú stereotypy.

Táto má 5 platených reklám za týždeň ? Všetci blogeri sú zapredaní.
Táto píše blog ? Aj ja môžem písať debiliny a byť úspešný/-á
Táto nešla na vysokú školu aby točila na YouTube ? Ja makám za pokladňou, kým ona zo seba robí debila.
Táto si vyphotoshopovala fotku ? Všetky ste umelé a falošné.
Tento je make-up artist a baví ho kozmetika ? Je odporný gay a toto je len pre dievčatá.
Tento rád nosí úzke rifle ? Určite je priteplený.
Táto hlása aká bio-vegan-raw je a odfotí sa s plastovým kelímkom ? Odporná pokrytecká... 

Mnoho krajín a Slovensko obzvlášť je plné nenávisti. Rasisti, homofóbovia, sexisti, xenofóbovia. A nie na nás blogeroch je vina. Na tých, čo nenávidia. Čo majú potrebu nie konštruktívne kritizovať, ale urážať a hrotiť bizarnosti. 

Nikto si už necení to, že niekto má možno rovnaký alebo nový názor na niečo a napíše im o tom a nedajbože ich donúti zamyslieť sa nad niečím. Málokto si vážne váži, že niekto vyskúša nejaký produkt a napíše o tom, aby iným napríklad ušetril peniaze, či naopak ponúkol im niečo nové. Ten niekto, tu za počítačom píše, pretože to robí rád. Pretože tak môže dať von pocity, myšlienky či skryté problémy, lebo naživo by to napríklad nedokázal.

Nie sme síce pápeži, prezidenti či iné osobnosti, no aj naša práca ovplyvňuje. V dobrom či v zlom. Snažíme sa väčšina o to aby v dobrom, no sú tu aj osoby príliš egocentrické na to aby premýšľali o tom, či nie sú náhodou negatívnym vplyvom na iných. A dnešná Gen Z potrebuje nás Mileniálov aby sme ich v niečom usmernili. Áno, Baby Boomers a Gen X na nás budú nadávať, no sranda končí v momente, keď potrebujú konvertovať PDF súbor 😂😂

Treba sa niekedy zamyslieť aj nad tou druhou stranou. Svet je presýtený blogermi, influencermi, YouTubermi a Instagramovými modelkami. No len ty, ten a tá čo to čítaš, si môžeš vybrať čo chceš vidieť. Obviňovať ľudí zo zlých vplyvov je iracionálne, keď to sledovať nemusíš. Ty dávaš "follow" tomu čo chceš. A rovnako môžeš dať aj "unfollow". 

A na záver, niekoľko reakcií mojich sledovateľov na Instagrame na to čo podľa nich znamená "blogger" :)
  S láskou,
Tori.

14 komentárov

 1. Ano, ano, přesně tak. Máš naprostou pravdu.
  O tom, jaká jsem blogerka, jsem nedávno psala. (http://www.kajinblog.cz/2018/10/jsem-blogerka-zakulisi-blogovani.html)

  Bloger je ten, kdo má blog a basta fidli!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Jde to celé do extrému. Nejenom na Slovensku, vidím to i u nás. Vydržet a být svůj, trendy se pořád mění.
  Deníček blogerky

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Rancid ass cheese 😂😂😂😂 ah urban dictionary nikdy nesklame a ani ti trolovia čo tam píšu.
  Každopádne súhlasím s tebou. Je to hobby, proste tak ako keď niekto tancuje. It's not that deep.✌💙 a keď sa tým chce niekto živiť ta nech, veď prečo nie. Ak môžu byť ľudia slávni len za to že sú bohatí, tak blogeri môžu byť plateni a byť slušní normálni ľudia. 💙

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem ♥ áno, úplne s tebou súhlasím. Je to hobby ako každé iné. ♥

   Odstrániť
 4. Pro mě je blog naprosto skvělým koníčkem. Líbí se mi ty reakce od sledujících. Také jsem introvert a baví mě, když se můžu vyjádřit přes blog, protože můžu sdílet myšlenky s lidmi, ale nemusí mě unavovat jejich dlouhodobá přítomnost, je to fajn kompromis. :) Navíc si tím člověk vede i takový deníček, svou vyšlapanou cestu, za kterou se může jednou ohlédnout. Soukromí mám také, na to si dávám hodně pozor. Tím, že popíšu zážitky z výletu, se o soukromí nepřipravuji. Z těch názorů si nic nedělám, protože je blogerka a blogerka. Ale to jsou ty klasické stereotypy, kterými se spousta lidí řídí. Nevím, proč všem tak vadí spolupráce nebo to, že má nějaký bloger z blogu peníze. Ti lidé jsou nespokojení sami se svým životem a ne že by dali aspoň konstruktivní kritiku, aby se bloger posunul dál, to ne. Oni jen hejtují s cílem ublížit. Viz různé diskuze proti blogerům. Lidé jsou kolikrát zlí a důležité je umět si říct, že jsem lepší než oni a prostě to ignorovat. Jsem blogerka, ale jsem svá. Jestli si mě bude někdo škatulkovat podle nějakých stereotypů, je to jejich problém. Moc hezký článek na dobré téma! :)

  I am Lenka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem, tvoj komentár ma veľmi potešil :) veľmi sa stotožňujem s tým čo si napísala :)

   Odstrániť
 5. Naprosto s tebou souhlasím. Častokrát mám kvůli takovým lidem špatný pocit, necítím se s nimi dobře, a vždy už jen ten pohled, když jim řekneš, že jsi blogerka... Ale pak si uvědomím, že kvůli takovým lidem není třeba se trápit. Často jsou to ti lidé, kteří mají skrytý sen, ale jsou příliš velcí "srabi", když to tak s prominutím řeknu, aby si ten sen splnili, protože nemají dostatek síly. A právě to nám, blogerům, kteří to milují, závidí, proto na sebe vlastně můžeme být pyšní, že nás tolik lidí odsuzuje, máme tak důkaz, že jsme něco dokázali, že za něco stojíme... :D

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Tak ten Urban dictionary je dost hrozný! :D Mám pocit, že to píší nějací zakomplexovaní lidé :D Moc se mi líbí, jak jsi to zakončila reakcemi tvých sledovatelů.. :) a naprosto s tebou souhlasím, mám úplně stejné pocity, když někomu říkám, že jsem blogerka alias jen mě baví psát a fotit, komunikovat s lidmi.. Neznamená to, že dělám úplně to samé co jiný bloger, každý jsme jiný v reálu a stejně tak jsme jiní i jako blogeři :)

  Psala jsem nedávno článek, kde jsem tak nějak shrnula, co dělá asi většina blogerů.. tak schválně v kolika v nich se najdeš.. http://canli.cz/2018/12/07/blogersky-zivot/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem za komentár :) som rada, že s mojim článkom súhlasíš. Na ten Tvoj sa čoskoro pozriem :)

   Odstrániť
 7. neznášam sa za to, že sa niekedy cítim previnilo resp že sa niekedy hanbím povedať, že bloggujem. neznášam keď počujem ako sa ľudia - najmä veľmi woke muži bavia o tom, že "hlúpa" bloggerka čo vie na seba iba placať make up a nič iná lebo je taká vygumovaná a sprostá...atď. kámo keby som bola taká tupá a plácala na seba iba make up tak asi neštudujem genetiku a keby ty si mal toľko rozumu tak by si v 30tke vedel dokončiť maturitu...... medzi nami bloggerkami som spoznala jedny z najúžasnejších žien v svojom živote. ste múdre, krásne, pracovité a šikovné. nikto si totiž podľa mňa neuvedomuje koľko práce do takého blogu ide a že balancovať socialny život, prácu, školu a blog nie je najjednoduchšia záležitosť na svete. a všetky máte môj nekonečný obdiv!
  also táto veta: Áno, Baby Boomers a Gen X na nás budú nadávať, no sranda končí v momente, keď potrebujú konvertovať PDF súbor 😂😂 - kruto kruto pobavila :D
  Ivana xx

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ifonka moja drahá ani neviem ako reagovať, len tak, že súhlasím 😂😂 berieš mi slová z úst, vážne. ♥ Ďakujem za komentár

   Odstrániť

Latest Instagrams

© s láskou, torilinka ♡. Design by FCD.