piatok, januára 04, 2019 Košice, Slovensko

Lekcia 1. Organizuj si svoj diár #TorilinkaLessons


Ach, táto moja vášeň. Niekto diáre z duše nenávidí, no pre mňa sú záchranou mojej deravej pamäte. Jeden článok o diároch som už mala a prečítať si ho môžete po kliknutí TU .

Po tom čo moja drahá najdrahšia Candy Grant vydala článok ohľadom svojej #CandyGrantChallenge, uvedomila som si, že som niečo veľmi podobné mala už rozpísané a takmer pripravené na publikovanie. Nakoľko to vydala ako prvá a navzájom sme o týchto zámeroch nevedeli, rozhodla som sa pozmeniť svoj zámer a rozhodla som sa pre Lekcie.

Pôjde o malé "výzvy", do ktorých sa budete môcť zapojiť každých približne 15 dní, čo bude dokopy tvoriť 24 lekcií. Nebudú náročné a mojim cieľom je, aby sme na konci roka videli výsledky v našom živote, zmýšľaní či napríklad aj organizácii. A to je cieľom prvej lekcie.

Vezmite si do ruky svoj diár (či diáre) a ak si doň ešte nič nenapísala, prejdi si ho celý od začiatku do konca.


1. Údaje

Vypíš si všetky tie údaje, ktoré chceš. Rodné číslo či IBAN by som nevypisovala z osobných dôvodov, keďže ide o trochu citlivé údaje, no adresa za pokus určite stojí, keďže sa mi raz takto stratený diár vrátil a dodnes ďakujem neznámemu záchrancovi. Ak máš diár, ktorý používaš len doma, pokojne si doň napíš všetky údaje. K e-mailovej adrese som si vypísala okrem súkromnej aj blogovú či študentskú, aby som mala všetko pokope ak sa ma na ne bude niekto pýtať.

Mám zapísanú aj krvnú skupinu či alergie a zdravotné problémy, len preto aby som potešila svoje organizačné self a vedela všetko v prípade potreby.

2. Ročný prehľad

Každý má diár nastavený inak, či už dizajnovo alebo aj prehľadmi, no nalistuj si svoj ročný prehľad. V ňom si nevyznačujem všetko, no zakrúžkujem si dátumy narodenín mňa, priateľa, rodičov a sestry. To je pre mňa základom a pomáha mi to. Niekedy si škrtám aj deň po dni alebo celý mesiac a pomáha mi to aby som videla koľko času mi ostáva / ubehlo.

Ak máš mesačný prehľad, kedy máš na približne dvoch dvojstránkach rozpísaný celý rok na mesiace aj s linajkou k jednotlivým dňom, zapíš si tam napríklad aj skúšky či udalosti ako ples, svadby a iné o ktorých už teraz vieš.3. Dni

Základom všetkého je farebné rozlíšenie. Ak máš diár z iných krajín, alebo v ňom nemáš zahrnuté meniny, určite si prepíš aspoň meniny tých, ktorí sú pre teba významní. Opäť teda mám svoje, priateľove, rodinné - no teraz už aj širšej rodiny a meniny väčšiny mojich kamarátov (nie že by ich bolo veľa...). Mená, ktoré oslavujú v daný deň meniny, mám napísané hneď veľa čísla dňa alebo v prvom riadku.

Narodeniny mám na podobnej báze, no k menu si zapíšem aj vek, ktorý osoba v ten deň dosiahne. Nebyť toho, tak mojej sestre už tri roky po sebe prajem k 11 narodeninám, aj keď už bude mať 14.

Každý týždeň si pripravujem vopred, okrem vecí, ktoré na 99% viem, že budú v neskoršej budúcnosti tohto roka. Pokiaľ sa to dá, každú povinnosť si napíšem inou farbou. 

4. Nauč sa organizovať

Každý týždeň na jeho konci, či už v piatok alebo cez víkend, si nájdi jednu hodinu, kedy sa posadíš k diáru. Pozri sa na najbližšie dva týždne a začni vyznačovať. Ak vieš o akýchkoľvek iných udalostiach dobudúcna, zapíš si ich. Viac-krát sa mi stalo, že ak som si nezapísala udalosť, ktorá sa možno stane, nakoniec som ju nestihla kvôli iným povinnostiam.

5. Dva diáre

Jeden v kabelke a jeden na stole. Taktiež si ich koncom týždňa porovnám, podopisujem informácie a môžem ísť s kľudom ďalej. Diáre mám dva aj z toho dôvodu, že jeden je veľký a ten kabelkový naopak malý. Do malého si zaznačujem to najdôležitejšie alebo akúkoľvek informáciu, ktorú sa v daný moment dozviem a doma si to do veľkého diára prepíšem.


6. Plánovať vieš naozaj všetko

Či už si zapisuješ svoju váhu (čo je mimochodom nie práve najspoľahlivejší ukazovateľ), menštruačný cyklus, návštevy u lekárov alebo aj vydávanie článkov ako to mám ja, vždy sa máš kam pozrieť aby si vedela, či napríklad v piatok podvečer budeš mať čas ísť niekam von.

V čom teda lekcia 1. spočíva ?

Hovorí sa, že za približne 16 dní si vieš vytvoriť nový návyk. A kedy je lepšie začať s diárom ak nie hneď začiatkom januára ?

Pochváľ sa na Instagrame fotografiou svojho nového diára, poprípade aj tým ako si si ho zatiaľ zorganizovala. Pridaj #TorilinkaLessons aby som vedela tvoju foto nájsť. Pod týmto hashtagom na konci roka objavím kto dodržal najviac týchto lekcií a môže sa tešiť na prekvapenie odo mňa v podobe balíčka, ktorý pre Teba budem skladať celý rok.


6 komentárov

 1. Bože tvoje diere sú nádherne môžem vedie odkiaľ ich máš? �� a mimochodom fakt skvelý a užitočný článok na time management :) už len treba nájsť nejaký super cute diár ktorý mi bude vyhovovať ;) .. ak budeš mat čas pozri si môj vlog https://www.youtube.com/channel/UCv0NknfmLoMjq7dt1-VTyTA

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem veľmi pekne ❤️ Na vlog sa určite pozriem ! Ten prvý mám z Bershky, mala som o ňom aj článok a nájdeš tam aj viac fotografií - https://www.torilinka.sk/2018/08/o-planovani-diaroch.html ❤️ Druhý je z decembrového čísla magazínu EVA, kde bol ako darček v spolupráci s Danyela Art ❤️

   Odstrániť
 2. Diáre nepoužívam skôr elektronické, ale veľmi pekný nápad a celý koncept určite sa do nejakej výzvy rada zapojím :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Elektronické som využívala, no časom som to začala viac zanedbávať a ostala som už len pri Google Calendar. Ďakujem za komentár ! ❤️

   Odstrániť
 3. Milá Tori, prosím tě, odkud máš proužkatý diář? Asi ho nutně potřebuju:-). Tvůj blog se i moc líbí a dávám odběr, budu ráda, když navštívíš i můj:-).
  Měj se krásně!

  ByGabra

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ahoj a ďakujem za komentár ❤️ ten pásikavý diár bol ako darček k magazínu Eva, ktorý máme na Slovensku. Neviem či sa ešte dá zohnať, ale ak máš niekoho známeho zo Slovenska, určite ho skontaktuj ❤️

   Odstrániť

Latest Instagrams

© s láskou, torilinka ♡. Design by FCD.