utorok, marca 12, 2019 Košice, Slovensko

Keď úprimnosť páchne a klamstvo je krásne


Také moje pravé ja vyzerá asi tak ako na foto. Krivé nohy, dve brady, nesúmerné obočie a podivné vlasy. A to je len štipka toho, čo je na mne divné. Fakt, prisahám.

Posledných niekoľko rokov vidíme všade na sociálnych sieťach koncept sebalásky. "Influenceri" či vlastne ľudia, ktorí majú veľa čísel (a väčšinou veľmi vysoký názor na samých seba) nám hovoria ako sa ľúbiť, ako sa cítiť spokojne a silne v našom tele. Na druhej strane, 99% takýchto influencerov sú ľudia, ktorí používajú appky ako Photoshop aby ich telá vyzerali štíhlo, dokonale a krásne navonok.

Aby som s vami bola 100% úprimná, nemám právo súdiť iných. S týmto príspevkom chcem len poukázať na to, že všetko čo dávate online o vás bohužiaľ hovorí viac ako by ste chceli. A to si treba uvedomiť vždy keď niečo dávate von.

Dnes chcem hovoriť (alebo skôr písať) o pokrytectve. O klamaní, zavádzaní. A nie, nebudem hovoriť o Scamelle (novej prezývke pre Zoellu po jej "scamming" failoch - aby som bola úprimná, stále ju mám rada, no to je na iný príspevok) či o komkoľvek inom, kto klame ľudí celosvetovo. A nie, nechystám sa písať konkrétne mená (a verte, vedela by som menovať), pretože mojim cieľom nie je ubližovať názormi či úprimnosťou. Ja sama ju niekedy nesiem s trošku ťažším srdcom.

Ako som spomínala, necítim sa byť krásnou, necítim sa byť peknou či dokonalou. Narovinu poviem, že nenávidím svoje zuby, svoju váhu, pleť či vlasy. Ale snažím sa akoby zvyknúť na to, že taká jednoducho som. Áno, starám sa o seba, internetoví mudrlanti, ktorí mi do anonymu budete písať aká som asi škaredá ženská. No nikdy nebudem tá, čo bude držať hubu a krok len preto, že v roku 2019 by malo byť niečo tabu. Nie je. Nič už nie je tabu, hlavne nie to o čom hovoriť treba. A tým nie sú len tieto moje First World Problems, že píšem o photoshopovaní fotiek.

Vopred upozorňujem, akékoľvek komentáre mimo konštruktívnej kritiky odstraňujem. Názory iných veľmi rada prijímem, som ochotná diskutovať, no zámerné vypisovanie vulgarizmov a nenávistných prejavov netolerujem. Verte mi, mám za sebou kadečo, od známych či neznámych.


#TotálnePrirodzená ale aj tak sa upravím

Toto je niečo čo vídame každý jeden deň. A nie len u "influencerov". Muklovia, alebo jednoducho bežní ľudia, ktorí majú sociálne siete pre priateľov a rodinu, tiež klamú o svojom vzhľade. Je extrémne jednoduché zistiť, kto si čo vyeditoval na fotografii. Kým to je minimálne, dobre, predýchame to, ale ak je jedno stehno o 10 centimetrov chudšie a pleť vyrysovaná tak, že animované postavičky môžu ísť do p*rdele, niekde asi je problém. A to nehovorím o failoch, kedy stena (ideálne s nejakým vzorom) má viac kriviek ako daná osoba. Tu nie je pokrivené len pozadie, ale hlavne charakter.

Je mi ľúto, ak si myslíte, že závidím. Kiežby som závidela tie "photoshop skills", na editovanie som totiž úplne ľavá, no mnohí nemajú ani to. Hlavne keď sa to dá príliš jednoducho odhaliť. A som úprimne smutná za tie dievčatá, ktoré sa tak horlivo snažia vyzerať dokonalo, no v realite sú... normálne ? Tak ako každý iný.

Je fajn, v pohode odstrániť nejaké vyrážky, no vyzerať ako bábika Bratz (v horšom prípade tie "Monster High" čo už je totálne creepy/crappy) a hashtagovať sa ako #NoMakeUp #AllNatural #Selflove je... ja ani neviem. Vtipné ? Smutné ? Znepokojujúce ? Musíš sa prestať hanbiť za svoje krivky. Nikto sa s postavou presýpacích hodín nenarodil a ak máš pocit, že je to tak nenormálne podstatné pre teba (nie, nie je, neskôr vysvetlím) tak choď a posiluj. Ja sama som zistila, že 50 drepov denne robia fakt peckové pozadie (hľa, aký narcis).

Hovorí sa, že mileniáli (Gen Y) a Gen Z sú akoby "special snowflakes", teda akési špeciálne vločky. Krehké, výnimočné, jedinečné. Hej, je totálne krásne keď si človek uvedomuje aký je úžasný, jedinečný a úplne najviac nenahraditeľný. No je rozdiel medzi narcizmom a sebaláskou. To je opäť na inú tému :D

Vidíš ten faldík ? Nehovor, že nie. Hlavne som sa ohla aby som si nemusela kľaknúť pri fotení.

Ak by som mala definovať sebalásku...

Tak poviem, že netuším čo to je. Je príliš veľa definícií a za mňa ani jedna z nich nie je správna. Neexistuje človek, ktorému by na sebe nič nevadilo a ak aj tak tvrdí, klame. Pre každého je tento cit iný.

Ja hovorím o sebaakceptácii. Tolerancii seba a svojich schopností, svojho tela. A zároveň aj zlepšovanie sa.

Sebaláska, to je keď ideš okolo zrkadla a nepozastavíš sa nad tým. Alebo aj keď sa zastavíš, usmeješ sa či zaksichtíš. Sebaláska je, keď pozeráš fotografie zo stužkovej cez prsty, no aj tak sa schuti zasmeješ ako si sa len dokázala tak tváriť. Sebaláska je tolerancia k tomu, že na fotografii preferuješ jednu stranu tváre nad druhou. Keď sedíš v autobuse a nedvíhaš bradu až k nebu len preto lebo si uvedomuješ, že za normálnych okolností ich máš dve. Tiež to pre mňa je pocit, kedy nepanikáriš len preto, lebo si si nestihla vytrhať obočie do geometricky perfektných tvarov, či oholiť nohy keď je vonku -10°C a nie je šanca, že ich niekde ukážeš.

Sebaláska je prvorade postoj k sebe. Je v poriadku starať sa o seba, používať pleťové masky, holiť sa do hladka ale je tiež v poriadku napchať sa čokoládou keď máš jednoducho krámy a potrebu cukru. Je v poriadku dať si deň, dva, týždeň bez cvičenia či posilky alebo chodiť behať každý deň lebo ťa to baví. Treba nájsť medzi všetkým rovnováhu. Netrýzniť sa.

Z vlastnej skúsenosti viem povedať, že extrémy sú zlé. Nenávidieť sa či naopak až prehnane milovať na úrovni, že to so starostlivosťou o seba vzdáš, je najhoršie čo pre seba môžeš urobiť. Poviem to narovinu, anorexia či obezita sú vážne problémy. Všetko treba robiť v rámci zdravia. Prepchávať sa po nociach fastfoodom, či nejesť štyri dni z princípu jednoducho nie je v poriadku. Tobôž nie vyhovárať sa na sebalásku.

Ach, tá virtuálna realita

A naživo ťa aj tak vidia reálnu. Vidia tvoje "nedostatky", každú drobnosť. A aj tak ťa akceptujú s nimi či bez nich. Tak prečo ich nechceš vidieť a prijať ty ? Nehovorím teraz o psychických poruchách ako dysmorfia či akékoľvek iné kde má o sebe človek pokrivený obraz. Hovorím o tom, či je tak extrémne potrebné ohýňať zábradlie na fotke lebo ty si potrebuješ stiahnuť brucho v plavkách, keď naživo na teba ľudia pozrú a vidia to tak ako to je naživo.

Sýtia nás komentáre. Teší nás to, že nám ľudia napíšu akí krásni sme. Och, komplimenty sú krásne, ale často krát sú bohužiaľ asi aj neúprimné. Zo slušnosti, z toho aby si nás pod fotkou všimli iní potencionálni sledovatelia. Ak sú úprimné, je to super. A je ťažké rozoznať, ktoré sú a ktoré nie.

Ak máme byť generácie špeciálnych vločiek, ktoré majú nutkavú potrebu byť chválené, tak buďme. No za prirodzenosť. Nie za to, že explicitne povedané na internete vyzeráš ako polobohyňa a naživo sa človek potrebuje uistiť, či si to vlastne fakt ty.

A ak aj si nič z tohto článku neodnesieš, pamätaj že

 1. Nikto na svete nie je ako ty.
 2. Všetci aj tak raz uvidia tvoje reálne ja, tvoj reálny vzhľad
 3. Starať sa o seba môžeš aj inak ako photoshopom
 4. Je extrémne jednoduché odhaliť editovanie
 5. Poupraviť sa vždy môžeš, je to len na tebe, no nerob zo seba zbytočne to čím nie si
 6. Si nádherná. Taká aká si. A vždy budeš. S vráskami či bez, s vyrážkami či bez.
 7. Jediná pravá láska je sebaláska
 8. Verím, že jedného dňa sa do toho zrkadla pozrieš a usmeješ, síce cez slzy, no tento krát budú od šťastia
 9. A raz objímeš samú seba a nepozastavíš sa nad striou či jazvou na stehne
 10. Nikdy nebudeš veriť tým kozmetickým bludom o krémoch na vrásky a strie :D

Aby som tieto moje dlhočizné vety a slová zhrnula...

Si nádherná, nech sa vidíš akokoľvek. Veľkosť tvojho nosa vážne nikoho netrápi. Tiež je ľuďom úplne jedno, či máš 59 kg či 63. Znie to kruto, no vážne na vzhľade absolútne nezáleží. Je dôležité, ako sa cítiš ty vo svojom tele a nie to ako ťa vnímajú iní. To platí aj pri mužoch. Nikdy nebude ľúbiť kvôli vzhľadu, no kvôli vnútru. Príťažlivosť nie je len o vzhľade, to je už na úplne inú, dlhšiu debatu.

Najkrajší je človek, keď sa smeje. Bez akejsi sebakontroly, jednoducho v záchvate smiechu kedy nepremýšľa nad tým aby sedel rovno pretože inak bude trčať faldík tu či tam. Keď je človek uvoľnený, užíva si život a nerieši ako vyzerá. To som si uvedomila na táboroch, školeniach a akýchkoľvek prespávačkách. Môžem sa akokoľvek líčiť, dávať dokopy, tváriť na fotkách. No tí ľudia ma vidia odmaľovanú s neupravenými vlasmi sedieť niekde na tráve v starých teplákoch. A im je jedno, či vyzerám ako hotová Mariah Carey alebo ako človek ktorého na ulici prehliadnu.

Vždy som...
Takáto.
Svoja.
Reálne, úprimne, skutočne prirodzená. 
Či som Viki, Tori, Viktória či akokoľvek inak sa nazvem.
Som to vždy len a len...
Ja.

10 komentárov

 1. Já nevidím důvod, proč by tě měl někdo za ten článek hejtit :) Je to pravda a je to smutný. Ale je fakt, že sou i lidi s dokonalou pletí, kteří se nijak neupravujou, safra, proč to nejsem já :D :D naštěstí na mých fotkách je vidět, že fakt žádný Photoshop, protože ten by mi ani tak nepomohl :D :D A s tou sebeláskou, každý to vnímá jinak, pro všechny je to něco jiného, pro mě je to cesta, která má hrozně moc odboček, míst, kam se dá jít a podívat, co navštívit a objevit, z čeho se radovat a tak. Prostě je to proces a někdy je i cesta cíl, no ne? :) takže buď klidně dál upřímná!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Často sa mi stávalo, že keď som začala narážať na preumelkované tváre na instagrame, vyšla som z toho ako konzervatívna starena :D súhlasím, sebaláska nie je cieľ, ale tá cesta ❤ krásne povedané !

   Odstrániť
 2. Tak toto je ten najúprimnejší článok aký som doteraz čítala a musím ho viac než pochváliť! Konečne sa niekto odhodlal o tom napísať takto otvorene, pretože si napísala absolútnu pravdu! (tá stena s krivkami ma dostala najviac) Všetci vravíme o sebaláske, no pritom veľa z nás ani len netuší, čo to slovo znamená. V tomto umelom svete už viac umelosti ani nemôžeme nájsť. Všetci sme dokonalí, bez vrások, bez vyrážok, bez celulitídy, bez akejkoľvek chybičky. No ak sa máme ukázať na verejnosti ako my, tak sa skrývame a nepôjdeme ani len vyniesť smeti. (poznám takýchto ľudí osobne) Plač alebo smiech? Stačí si len vybrať.
  Páčia sa mi články, kde úprimnosť kričí. a kričať je v tomto prípade správne! Toto je za mňa top článok za tento mesiac <3 Pokojne taká ostávaj, veľmi sa mi to páči <3
  NORALIC

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ❤ Ach, Nori ďakujem veľmi pekne ! Tak tak, sebaláska je už podľa mňa priam neexistujúci koncept. A ešte raz, dva krát, sto krát... ďakujem ❤

   Odstrániť
 3. Och, tlieskam. Článkov o sebaláske som si za posledný polrok/rok prečítala asi toľko, že by som už mala byť hotová expertka, ale so žiadnym sa nestotožňujem ako s týmto. Sebaláska môže byť to, že si dám horúci kúpeľ, vytiahnem pleťovú masku, ktorú schovávam už od Vianoc a otvorím si čokoládu, ale ono to nie je sebaláska.

  Tiež som rada, že na sociálnych sieťach a celkovo v online svete sledujem ľudí, ktorých sledujem, lebo len málokedy sa stretávam s tým, aby sa niekto až príliš snažil vyzerať dokonalo. No keď už na to narazím, pýtam sa prečo? Vo svete je toľko problémov od globálneho otepľovania a ohrozených živočíchov, cez zlé politické situácie až po hlad a chudobu v krajinách tretieho sveta a niečí najväčší problém je vyrážka na brade?! Keby sme všetci túto energiu venovali do niečoho, na čom naozaj záleží, všetci ľudia i zvieratá na celej planéte sa majú dobre.

  A ešte raz – tlieskam. Parádny článok ❤
  BEE A CHANGE // Facebook Page // READ ABOUT "MINIMALISM MISTAKES"

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Bee, ďakujem ❤ Sebaláska je veľmi individuálna vec každopádne... :) S tými problémami súhlasím. Nás trápi nevhodne vybratý odtieň korektoru a iní nemajú čo do úst.

   Odstrániť
 4. S takovou definicí sebelásky souhlasím. Člověk se může upravovat a milovat, sám sebe, přeci. Mně třeba moc baví hrát si se stíny, to neznamená, že tím chci něco na sobě měnit nebo zakrýt/vylepšit. Je super na sobě makat, nestydět se za neoholené nohy (třeba já na tělocviku, haha.), ale když chce být holčina jen a jen hladká, neznamená to, že to dělá pro jiné, může se jí to tak líbit a taky je to sebeláska. Prostě to téma je fakt hrozně otravné v podání influencerů, kteří neví, za jaký konec to chytit. Spíše se pak chytají a jeden konec moc. Jinak moc pěkný článek a hlavně nádherný úsměv! Vždycky, když se na blogu objeví úsměv člověka, ta fotka je podle mě mnohem pozitivnější a je to skvělé, moc ráda na takové fotky koukám. A ještě k té úpravě obličejů: upřímně jsem myslela, že to skončilo tak ve 2014, a najednou že facetune apod, tak mě to překvapilo, proč? V týhle době?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Úplne som stotožnená s Tvojim názorom ❤ Ďakujem, presne preto som aj takú usmiatu foto dala, nech si ľudia ten článok nevykladajú len a len negatívne. A ďakujem ❤

   Odstrániť
 5. Každé jedno slovo ako keby si mi z úst zobrala. Doba sociálnych sietí je ťažká a sama to na sebe pociťujem ako rada sa pirovnávan k tým fitness modelkám. Ale nie vždy si uvedomím že veľa z ních si tým zarába a tým pádom majú čas cvičiť 24/7 ale u “bežného” človeka je to trochu ťažšie.
  V poslednej dobe som sa začala pozerať na túto IG realitu viac kritickejšie a začala sledovať aj viac “real” ľudí. Všetko to závisí od nás, našej sile a psychike. Je to ťažké ale dá sa to. Ešte raz krásne slová ✌🏻
   xxAlexandra MS ALWAYS LATE

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ❤ Ďakujem za takýto krásny komentár ! Presne, je len a len na nás koho sledujeme. My sami si volíme, či sa tým necháme ovplyvňovať a do akej miery :)

   Odstrániť

Latest Instagrams

© s láskou, torilinka ♡. Design by FCD.