pondelok, apríla 15, 2019 Košice, Slovensko

Stojí ťa 0€ a žiadnu energiu byť lepším človekom


 Tak prečo si aj napriek tomu vyberáš negativitu ?

Nikdy som nechápala ľudí, ktorí potrebujú silou mocou nenávidieť a kritizovať. Nehovorím o konštruktívnej kritike, nakoľko ja sama sa často vyjadrujem k niektorým veciam. Niekedy som sa aj ja zapájala do konverzácií možno nie práve konštruktívnou kritikou, no naučila som sa na všetko nazerať úplne inak.
Len pred pár dňami som videla článok. Nepoviem aký, nepoviem o čom, no článok podobného druhu som na svojom starom blogu mala. A ostalo mi... zle od žalúdka ? Sucho v ústach ?

Dočítala som ho so zdvihnutým obočím, znechutená a možno aj sklamaná, že istá osoba potrebovala tieto slová vypustiť. Iní ho možno vidia ako "hilarious", teda nesmierne vtipný, no ja som sa zamyslela len nad jednou vetou, ktorá mi vyskočila v mojej mysli, ktorá mi rezonovala v ušiach ešte hodnú chvíľu.


Prečo človek potrebuje vynakladať toľko energie na skonštruovanie niečoho zlého, smerovaného proti iným ľuďom ?

Nie som žiaden prototyp ukážkového, dobrého človeka, no nechápem nenávisť. Irónia a sarkazmus sú super ako obranné mechanizmy voči blbcom, no ako veľmi musí byť človek zúfalý, smutný a osamelý aby týmto štýlom napádal nepriamo iných ľudí a ešte sa tváril nakoniec ako hrdina, pretože ho v tom iní podporujú ?

Jasné. Chránime si ego. Je to potrebné, inak by nám všetko ublížilo. Najmä generácii mileniálov a Z-ku, ktorými sme a nie bezdôvodne nás nazývajú special snowflakes = špeciálne vločky. Sme krehkí. Niekedy až príliš.

Toľko krát musíme prehltnúť slová, ironické či nie, konštruktívne kritické či nie, ktoré by mohli inú vločku zraniť. A toľko krát potom ľutujeme, že sme to predsa len nepovedali. Žijeme vo svete, kde vulgarizmus vyslovený niekomu inému je okamžite internetovou senzáciou a celosvetovou kauzou, obzvlášť ak sa to stane v Amerike. Ale aby som neodišla od témy, opäť raz kladiem rovnakú otázku : "Na čo je to všetko dobré ?"

Taký môj zlom, uvedomenie, osvietenie či prebratie prišlo v momente keď som vydala jeden článok. Presne tak. Jeden blbý článok (ktorý je mimochodom stále na mojom blogu, úplne medzi najstaršími) ma prinútil obrátiť myslenie o 180°. A mne trvalo dobré dva roky aby som svoj postoj obhájila.


Kedysi dávnejšie, ešte ako redaktorka pre istý portál, som vydala článok zvaný „List pre typické #InstagramovéDievča“. Zožal takpovediac slávu. Na jednej strane ho ohromný počet ľudí, vrátane Martiny Horňákovej a.k.a Momy, zdieľal, chválil a na druhej strane boli ženy, ktoré ma v komentároch bez problémov urážali, dávajúc do popredia môj vzhľad, či dokonca zdieľanie mojich fotografií z Facebooku. Priam nechutné komentáre o tom, že som si vybíjala svoje vlastné komplexy, že som „škaredá“.


No nejdem dnes písať o tom, kto čo nepekné do komentárov či súkromných správ napísal. Dnes som tu, aby som svoj názor vyslovila opäť, no s použitím pravdepodobne lepších slov.

To #InstagramovéDievča som bola ja.

Písali mi dievčatá, ktoré si mysleli, že boli terčom môjho článku, či akýmsi prototypom tohto typu dievčaťa. Nie. Bola som to ja a k typickej InstaPipine som smerovala. V aplikácii som si sem tam zúžila bradu, popotiahla obočie, ktoré som nalíčila trochu krivo, či zväčšila oči a vyhladila nedokonalosti. Špúlila som pery, tvárila sa čo najviac namyslene aby som dosiahla ten správny „vibe“. Aj polhodinu som vedela stáť pri okne a robiť rôzne pózy, len aby som vyzerala čo najlepšie, najužšie. Nezmyselné fotografie s kvetinami pri čipkovanej braletke aby ma bolo vidno maximálne po pery. Silený, neúprimný smiech. Vždy tie isté pózy. Faloš, neúprimnosť na každom kroku.

Neustále na mobile, neustále kontrolujúc všetky tie sledovania a lajky. Jednoducho bolo načase v tomto mojom móde vyhorieť.

Približne po mesiaci som na seba hľadela v zrkadle. Plakala, nadávala sama sebe. Bola som unavená z osoby, ktorú som si vytvorila na obranu svojho ega. Vytvorila som niekoho úplne iného, tak odlišného všetkému čo sa v mojej podstate skrývalo. Niekoho, koho som vlastne vnútorne nenávidela.

Prečo nebyť negatívnym človekom ?


Ak niekto potrebuje manuál a dôvody k tomu prečo vypnúť negatívny beastmode, rada sa vyjadrím.

1. Na negativitu či sarkazmus spotrebujete viac energie ako na pozitívne správanie. Všetkým tým negativizmom, porovnávaním či nenávisťou si pozdvihnete ego len dočasne. Príde potom totiž ďalšia fáza takéhoto ukojenia ega, kedy opäť je pokoj len na dobu určitú.

2. Ak sa s vami v správach niekto háda, skôr ho rozhodíte tým, že si necháte chladnú hlavu a nebudete negatívne reagovať späť. Minimálne napríklad na správy útočiace na váš výzor je úplne najjednoduchšou obranou na oplátku takémuto človeku pochváliť nejakú jeho kvalitu. Verte mi, človek bude v takom pomykove, až mu všetko dôjde. 

3. Ľudia vás začnú brať inak. A áno na názore iných síce nezáleží a viem že práve tou formulkou by ste mi oponovali. No verejná mienka o človeku je atribútom, ktorý je lepšie držať v pozitívnej rovine. Ak na sociálnych sieťach budete neustále postovať len vaše sťažnosti, problémy, negatívne situácie, ľudia sa nebudú vracať radi. Síce sa hovorí, že práve negatívne témy ťahajú ľudí viac, no taktiež len na určitú dobu. Život nie je úplne ružový a je viac než dôležité ukazovať často tvrdú realitu aj online, no žiť z drámy nie je prospešné ani pre vaše psychické zdravie.

4. Akúkoľvek sociálnu platformu by človek mal využívať... no, sociálne žiadúco. Za tým všetkým jednoducho vždy bol ten pozitívny zámer - inšpirovať, motivovať ľudí. A to jednoducho sarkazmom a nenávisťou nejde. Maximálne tak iróniou sa dá človeku jemne posunúť zmýšľanie.

5. Ak sa už chcete nazývať influencerom... tak vážne ovplyvňujte, no v pozitívnom zmysle. Z tohto dôvodu si pomenovanie "influencer" nikam nedávam, lebo nekonám dobre v mnohých veciach, ktoré vy nevidíte. No verte mi či nie, postupujem a smerujem k tomu. Chcem byť pozitívnym vplyvom pre iných. Ale prv musím pracovať na sebe. Nemôžem ľuďom tlačiť do hlavy to čo ja nerobím.

Negativita nikdy nič nerieši. Posmešky na iné osoby tiež nie. Nenávisť je najviac kontraproduktívna na svete. Je smutné koľko ľudí ťaží z toho negatívneho. Koľko ľudí potrebuje zakladať a tvoriť obsah na základe intríg, zhadzovania iných. Áno, tie videnia to má. Ale má to reálne pozitívnu dohru ? Cíti sa človek tvoriaci takýto obsah dlhodobo dobre ? Samozrejme, ľudia, ktorým sa daný článok páči a zasmejú sa na ňom sú pre tvorcu obsahu "výhrou". Veď predsa mu pozdvihnú ego a naštartujú ho používať sarkazmus častejšie. No koniec koncov to raz opadne. Raz tí čitatelia či fanúšici budú mať dosť a budú vnímať takéto články ako infantilné.

Samozrejme, že tieto moje slová môžete brať len ako niečo čo Vám nič dnes nedalo či nemajú výpovednú hodnotu, no ja som tieto moje myšlienky jednoducho potrebovala dať von. Preto dúfam, že sa tu nájde aspoň nejaký človiečik, ktorému tieto moje slová pomôžu. :)

6 komentárov

 1. Veľmi pekne spracovaný článok :) Pravdupovediac ani sama neviem, čo by bolo na to najvhodnejšie povedať, respektíve teda napísať, no po prečítaní článok určite vo mne niečo zanechal a môžem povedať, že vo veľa veciach sa s tvojimi názormi stotožňujem :)

  FRENCHSTYLE

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. ďakujem, nesmierne si to vážim 💗 som veľmi rada za takúto spätnú väzbu

   Odstrániť
 2. pre mňa sú takéto pomsešky niečo čo ľudia robia tak v 15 rokoch. a keďže je veľa ľudí vtedy v svojom prime prenáša si to aj ďalej do života kam už to absolútne nepatrí. áno aj mňa rozčúlia veci a viem sa k nim vyjadriť, ale len vtedy keď je to vhodné a keď mám reálne aj čo povedať nie len drístať preto aby som niekomu urobila zle. a som omentálne v stave, že by sa so mnou mohol kludne dakto hadať, že dve a dve je 5 a ja by som skrátka povedala, že ok lebo na to nemám ani náladu a už vôbec nie energiu. presne ako hovoriš energiu treba investovať do vecí ktoré "matter" :))
  Ivana xx

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. 💗 och, ani nevieš ako veľmi s tebou súhlasím ! úplne, na totálku.

   Odstrániť
 3. Článek o insta slečně by s takovou otevřeností a upřímností člověk, co si tím sám neprošel, nejspíš nenapsal. Jak ten letošní, tak ten starší jsou velmi výstižné a se silnou myšlenkou. Dobře se tvé psaní čte. :)

  Už dávno jsem se naučila, že pokud mě něco na internetu irituje, je nejlépe dát unfollow nebo block. Že nemá smysl se s kýmkoliv dohadovat, protože v okamžiku, kdy dojdou argumenty, dochází k osobním útokům a urážkám.

  A stejně je to i s influencerkami. Kdo mi nemá co předat, toho nesleduji. Většinu těchto "celebrit" ani neznám. Vždyť proč plýtvat energií, když můžu místo toho sama tvořit nebo číst něco, co mě zajímá. Každý žijeme svůj svět a tak je to v pořádku. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Milujem Instagram, ale zároveň ho nenávidím – a nenávidím mňa, ktorú vytvoril. Osobu, ktorej záleží na tom, koľko má na fotke srdiečok a komentárov, pre ktorú je nesmierne dôležité, aby mala dokonalú feed. Priznávam, že na feed mi stále akosi záleží, lebo cítim taký divný pokoj v duši, keď všetko spolu ladí a dobre vyzerá (a to nielen u mňa, samozrejme, milujem obdivovanie aj iných feeds; keď je niečo aesthetically pleasing, tak na to viem pozerať veeľmi dlho); no srdiečka a komentáre sú mi už ukradnuté – a sama sa často zamýšľam nad tým, ako som niekedy vôbec mohla mazať fotky, ktoré nedostali dosť likes. A potom spomínam na časy, keď ešte nikto okolo mňa nemal instagram, vlastne celá aplikácia vyzerala úplne inak, a mne bolo úplne fuk, čo tam dávam. Ach.

  Jedna vec, ktorú nechápem, je nenávisť na internete. Nikdy v živote mi ani len nenapadlo písať nenávistné komentáre. Na NIČ. A to som sa stretla s tisíckami fotiek, príspevkov a videí, s ktorými som nesúhlasila. Nikdy mi ani len na um nezišlo, aby som si vybila zlosť a napísala, čo si o tom myslím ja. Radšej to rovno zavriem. Veď akú to má pointu, preboha? Ja si vybijem zlosť – a ďalších desať ľudí si ju vybije na mne, pouráža ma, a nakoniec sa aj tak budem cítiť ja sama zle. Proste... Nechápem. A ani nikdy nepochopím. Radšej píšme povzbudivé komentáre na veci, ktoré sa nám páčia. A šírme medzi sebou lásku ❤
  BEE A CHANGE // Facebook Page // READ ABOUT "PREVENT CLUTTER"

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© s láskou, torilinka ♡. Design by FCD.